Náučný chodník Zlatý kôň

Cez turistický okruh, ktorý môžete pri návšteve našej obce absolvovať je súčasťou náučného chodníka, ktorý vás zaujme nie len históriou lokalít, ktorými prechádzate ale vás oboznámi aj s rastlinami a ich liečivými účinkami rastúcich v tejto lokalite. Chodník je vhodný aj pre nenáročných turistov a rodinky s deťmi, nakoľko obsahuje niekoľko oddychových miest, na ktorých načerpáte silu a zabavíte sa. 

Informácie o času, vzdialenosti a náročnosti terénu k prečítaniu tu.

Chcete sa viac dozvedieť o keltskom hradisku ? Prečítajte si tu.


Turistická zóna

Turistická zóna a detské ihrisko v jednom

Miestnou časťou Prosné vedie niekoľko turistických trás. Náučné chodníky vás dovedú na najvyšší vrch Prosného - Žeravica, pútnické miesto - Hviezda, či na keltské hradisko - Zlatý kôň a obetisko - Uhliská. Vďaka spolupatričnosti obyvateľov sa návšteva spomínaných turistických miest však stala ešte príjemnejšia a spestrená o pár atrakcií naviac.

Na začiatku bola myšlienka

Dobrovoľníci z Prosného chceli návštevníkom náučných chodníkov dopriať viac miest, kde by sa počas túri mohli zastaviť, schovať sa pred dažďom alebo sa nejako zabaviť. Zároveň v miestnej časti, ktorou prechádza náučný chodník, sa nenachádzalo žiadne detské ihrisko, či miesto určené deťom. Nadšenci v Prosnom sa preto rozhodli tieto dve myšlienky spojiť a vybudovali turistickú zónu s prvkami detského ihriska.

Spojme hlavy

S výstavbou sa začalo vďaka vzdelávaciemu programu Spojme hlavy realizovaným s podporou Nadácie pre deti Slovenska v rámci projektu Mladí komunitní lídri. Účastníkov programu čakali tri školenia na témy ako sa stať komunitným lídrom, ako zisťovať potreby ľudí v komunite a v neposlednom rade, ako riešiť ich problémy. Každý účastník mal za úlohu zrealizovať projekt vo svojej komunite, ktorý do výšky 500 eur zafinancuje spomínaná Nadácia pre deti Slovenska. Lucia Kodríková, účastníčka projektu, sa rozhodla investovať 500 eur do svojej rodnej dediny Prosné a podporiť projekt turistickej zóny.

Nemerateľná ochota obyvateľov

Zásluhou občanov Prosného sa nevyužívaný obecný pozemok stal upraveným miestom, ktorý vyhľadávajú najmä deťmi, ale aj turisti. Aby sa mohlo začať s osádzaním objektov ako je dendrofón, šmýkačka, prístrešok či rôzne drevené sochy, bolo potrebné zónu vyčistiť, vyrovnať a kvôli bezpečnosti vybudovať zábradlie. Na tvorbe a osádzaní objektov sa najviac podieľali František Buday a Štefan Žilovec.

Do budovania krajšieho miesta boli zapojené aj deti a mládež počas Medzinárodného dňa detí. Prístrešok, ktorý je osadený v zóne je maľovaný práve deťmi, ktoré sa prišli zabaviť na MDD.

Tajomstvo lesného strážcu

Prichádzajúcich turistov upúta najmä drevená socha starého, pre niekoho desivého, muža situovaná v tieni stromov na začiatku lesa. Tento výtvor však nemá turistov odstrašiť. Je skôr lákadlom pre dospelých, ktorí túžia po fotografii s kreatúrou, ktorú nikde inde nestretnú. Deti sa naopak môžu odfotiť s veselými hríbmi na šmýkačke, či prívetivími sovami pri dendrofóne. Za vytvorením sochy strážcu stoi František Buday spolu s Adelou Šumegovou. Tvorbu dendrofónu, sov a šmýkačky mal na starosti Štefan Žilovec.

Kto sa podieľal na projekte?

František Buday sa stal vedúcim všetkých prác na zóne. Štefan Žilovec sa podieľal na osádzaní všetkých objektov a úprav na zóne.  Ďalej Renáta, Matej, Juraj Kodríkovci boli pri čistení zóny a tvorbe zábradlia. Stanislav Dodek, Miroslav Buday a Miroslav Pagáč pri ťažbe a prevoze dreva na zábradlie, ktoré financovala Obec Udiča.  Elbas s.r.o. spracoval drevo pre zábradlie. 

Financoval vzdelávací program Spojme hlavy realizujeme v rámci projektu Mladí komunitní lídri. Projekt Mladí komunitní lídri je podporený z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

S realizáciou zóny sa začalo na začiatku októbra v roku 2021 a vďaka desiatkám ochotných ľudí bola 6. augusta 2022 dokončená. Za definitívny koniec projektu sa považuje prezentácia výsledkov práce na stretnutí účastníkov Spojme hlavy v Starej lesnej. V budúcnosti sa však ďalej plánuje tvroba hry o okolí Prosného, ktorá bude v maľovaná na stôl pod prístreškom. 

Hviezda

Lokalita Hviezda sa nachádza na rozmedzí dedín Prosné, Stupné, Brvnište, Udiča a Hatné, nakoľko zo všetkých dedín sa k nej dokážete dostať. Miesto je prispôsobené k prenocovaniu v núdzi či k relaxu. Prístrešok ktorí je tu postavený pre úžitok všetkých pocestných postavili členovia Poľovného združenia Skalka Prosné a krytinu strechy preplatila obec Udiča. V prístrešku sú uschované všetky potrebné veci, ktoré vám pomôžu prežiť v prírode. Okrem lekárničky a potrieb na založenie ohniska, tu sú uschované veci pre šport (lopta, sieť, badmintonové rakety, košíčky), ktoré tam doniesli miestny občania. Toto miesto po dochode nechajte vždy v stave, v akom ste ho predtým našli, aby mohlo slúžiť ďalším okoloidúcim. 

Každoročne sa tu koná májová omša, na ktorú sú zvaní všetci veriaci. 

Žeravica

Najvyšší vrch Prosného s nadmorskou výškou 608 m.n.m. je súčasťou náučného chodníka Zlatý kôň. Na jej vrchu sa nachádza drevená socha Madony s dieťaťom na podstavci, ktorý znázorňuje štyri symboly živlov, ktoré by sa mali udržiavať v rovnováhe a ďalšie dva symboly: Božie oko, ktoré na nás dohliada vo všetkom čo robíme a symbol Božej ruky, ktorej vysvetlenie nám podáva príslovie "Pričiň sa človeče a Boh ti pomôže." Taktiež sa povráva, že Žeravica je v podstate vyhasnutou sopkou, na čo odkazuje aj jej názov. Pod jej vrcholom vyviera prameň, ktorý miestny obyvatelia upravili a vďaka čomu slúži turistom na uhasenie smädu a načerpania nových síl. Viac o Žeravici sa môžte dozvedieť aj tu.

Nadavec 

K miestu Nadavec sa viaže niekoľko povestí. Naši predkovia v pukline skaly videli viac než mini jaskyňu. Kolujú príbehy o pokladoch v nej ukryté a veľa iných rozprávaní. Nuž kde je pravda ? Možno to je aj cesta do pekla.


Rebrík do koruny stromov


V našej dedine sa síce nenachádza chodník korunami stromov ako ten v Bachledovej doline ale máme tu aspoň rebrík, vďaka ktorému sa dostanete až do výšky stromov. Rebrík je určený hlavne dobrodruhom, ktorí milujú adrenalín a neboja sa výšok.


"Schody do neba" zostrojil rodák z obce Ľubomír, ktorý sa na svet pozerá rád z výšky a nie z popod tieňa stromov. Vzdušnú rozhľadňu skonštruoval sám a dnes keď už stojí, s obľubou z nej sleduje západy slnka či východy mesiaca. 

Skonštruovaný rebrík nájdete na vrchu Nadavec, odkiaľ sa vám naskytnú výhľady na Marikovskú dolinu, miestnu časť Potoky, najvyšší vrch Prosného Žeravicu a monumentálny vrch Udiče - Klape.

 Pri výstupe buďte veľmi opatrní, neodporúčame zdolávať rebrík v nepriaznivom vlhkom a veternom počasí, nakoľko najmenší vánok sa zdá v korunách stromov ako víchrica. 

VSTUP LEN NA VLASTNÉ NEBEZPEČENSTVO

Náučný chodník Uhliská

Keltské obetisko, ktoré sa nachádza v tejto lokalite, už dávno neslúži jeho pôvodnému využitiu. Namiesto starých Keltov tu stretnete maximálne nejakého turistu. Okrem navštívenia historickej lokality, sa môžte pokochať miestnou prírodou. Trasa je vhodná aj pre deti, keďže sa cestou nachádza aj detské ihrisko.

Prameň drakov

V útrobách bukových Prosňanských lesoch sa nachádza studnička, ktorej prístup je strážený veľmi vzácnym druhom jašterov. Našich prosňanských drakov môžete poznať aj pod iným názvom, a to salamandry škvrnité. Malá jaskyňa drakov je výnimočnáhlavne tým, že sa tu vyskytuje niekoľko jedincov chráneného druhu. O studničku sa starajú miestny a upozorňujem, že lokalita nie je atrakciou ale zaujímavosťou !!! Salamandry škvrnité sú veľmi vzácne, v živočíšnej ríši nemajú nijakých predátorov, keďže sú jedovaté. Avšak tam kde im neublížia zvieratá, ubližujú ľudia. Rešpektujme ich existenciu a buďme vďační, že sa uchýlili práve tu. Preto ich zbytočne nevyrušujme a nevstupujme do ich teritória.

Prečítajte si článok a pozrite si aj reportáž o tomto fascinujúcom mieste.

Článok            Reportáž

Obora pre diviakov

Okrem divých svíň žijúcich voľne v lesoch, ktoré by ste pravdepodobne nechceli stretnúť, máte možnosť tieto zvery obdivovať z bezpečia obory v obci v časti Prúdy, ktorá je súčasťou náučného chodníka Uhliská. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky