Fašiangy

03.02.2024

Fašiangy, symbol radosti, veselosti a hojnosti. Slovo fašiang, v preklade znamená "posledný výčap", toto spojenie nie je náhodné, ale symbolizuje koniec jedného obdobia v roku a začiatok druhého. Fašiangové obdobie je známe organizovaním zabíjačok, svadieb či tancovačiek, práve kvôli nadchádzajúcemu obdobiu štyridsať-dňového pôstu pred Veľkou Nocou. Hovorievalo sa, že ak sú fašiangy dlhé, vydajú sa aj škaredé dievky, ktoré svojich nastávajúcich spoznávali práve na takýchto podobný zábavách. 


Oslavy, ktoré sa niesli naprieč celým obdobím od Vianoc až po popolcovú stredu sa končili fašiangovým sprievodom, kedy sa ľudia priezliekli do masiek, chodili po dedine, spievali a prijímali zabíjačkové dobroty, smažené šišky, fánky, iné sladké pokušenia a v neposlednom rade pálenku. 

Naši predkovia sa takto symbolicky chceli pravidelne "naposledy" zabaviť práve pred pôstom, ktorý ich čakal. V súčasnej dobe sa fašiangový sprievod výrazne nelíši od toho v minulosti. Masky ľudí sú naďalej dychberúce a neuveriteľné.

ĎAKUJEME A TEŠÍME SA NA BUDÚCI ROK 

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide,
kto nemá kožuška zima mu bude.

Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,
dajte mi slaninky, nech sa popasiem.

Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy,
jedni pijú, druhí jedia za stolom klobásy.

Tuto nám nedali, tuto nám dajú,
tu koňa zabili, tu rebrá majú.

A my žiaci, neboráci, nemáme čo jesti,
musíme sa z domu, do domu po dedine pliesti. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky